Ryzyko zaplamienia sukni ślubnej z powodu okresu? Podpaska na plażę? Nie ma mowy! Zdarzają się sytuacje, w których okres może nam pokrzyżować plany. Aby uniknąć dyskomfortu menstruacyjnego, można przesunąć miesiączkę? Czy istnieją bezpieczne sposoby przesunięcia okresu?
Istnieją różne strategie zmiany cyklu miesiączkowego, w zależności od tego, czy bierzesz pigułki antykoncepcyjne, czy nie.
Zmiana miesiączki podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych
Jeśli zażywasz tabletki antykoncepcyjne, możesz łatwo opóźnić miesiączkę. Aby to zrobić, wystarczy przedłużyć czas przyjmowania pigułek o tyle dni, ile chcesz, aby opóźnić pierwszy dzień krwawienia. Inaczej mówiąc: jeśli chcesz, żeby miesiączka pojawiła się 3 dni później, będziesz musiał wziąć jeszcze 3 tabletki. Jeśli Twoje opakowanie zawiera 21 tabletek, na końcu musisz od razu rozpocząć nowe opakowanie i zażyć 3 niezbędne tabletki, a dopiero po 3 dodatkowej tabletce zrobić 7-dniową przerwę, która wywoła okres po kilku dniach.
Przy pigułkach zawierających estrogen, a także plastrach antykoncepcyjnych i wkładkach hormonalnych, nie odstawia się preparatu przy tygodniowej przerwie ale bierze się je nadal, w normalnej dawce. Dzięki temu, krwawienie z odstawienia nie wystąpi. Można przesunąć okres o kilka dni, tydzień lub o cały cykl.
Oprócz tabletek jednofazowych, występują jeszcze dwu i trzyfazowe. Schemat dawkowania tych tabletek jest znacznie bardziej skomplikowany. Dawki hormonów zawarte w pigułkach są różne w zależności od dnia cyklu, aby przesunąć okres o tydzień, trzeba brać je przez około 10 dni, a nie przez tydzień. W tej sytuacji porada ginekologiczna jest obligatoryjna, lekarz zaleci nam jak postępować by uniknąć krwawienia.
W sprzedaży pojawiły się również tabletki antykoncepcyjne, które stosuje się bez przerwy przez 91 dni. Jedno opakowanie takiego preparatu zawiera dwa różne rodzaje tabletek zawierających hormony: 84 tabletki z lewonorgestrelem i etynyloestradiolem i 7 tabletek z etynyloestradiolem Jeśli zatem kobieta stosuje takie pigułki przez cały czas, w ciągu roku wystąpią u niej tylko 4 miesiączki.
Opóźnienie miesiączki, gdy nie bierzesz pigułek
Jeśli masz naturalny cykl miesiączkowy i nie stosujesz żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, jedynym sposobem na opóźnienie miesiączki jest przyjęcie progesteronu. Zgłoś się do lekarza ginekologa najpóźniej 2-3 miesiące przed datą wydarzenia, w którego czasie nie chcesz mieć krwawienia. Powinieneś zacząć brać tabletki od pierwszego dnia okresu przed tym, który chcesz opóźnić. Jest to jednak metoda jednorazowa i nigdy nie powinna być stosowana co miesiąc. Na jednorazowe zatrzymanie krwawienia dostępne są również tabletki zawierające octan noretisteronu, pigułki przyjmuje się doustnie. Mają niestety wiele skutków ubocznych, w tym nudności, bóle głowy, wymioty, migreny, osłabienie, występowanie plamień w cyklu, a więc decyzja o ich zażyciu musi być skonsultowana z lekarzem.
Co z bezpieczeństwem?
Nie ma absolutnie żadnego zagrożenia dla zdrowia w opóźnianiu menstruacji. Warto tutaj dodać, że krwawienie podczas regularnego brania antykoncepcji hormonalnej nie jest miesiączką, ale krwawieniem z odstawienia, sztucznie wywołanym przez hormonalne odstawienie. To krwawienie nie jest więc fizjologiczne i nie ma wpływu na zdrowie, aczkolwiek należy skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że częste przesuwanie okresu może jednak grozić rozregulowaniem się organizmu i zaburzeniami gospodarki hormonalnej, a w efekcie – problemami z płodnością lub regularnością cyklu i nieprzyjemnymi dolegliwościami podczas miesiączki. Kobieta może nawet zdecydować, że przez kilka miesięcy z rzędu nie będzie miała okresu, wtedy pigułki będą przyjmowane bez przerwy. Może to jednak powodować plamienia, ale nie ma to wpływu na skuteczność tabletki. Należy jednak zachować ostrożność, zarządzanie organizmem na własną rękę nie jest jednak wskazane. Zatrzymując comiesięczne krwawienie trudniej rozpoznać istnienie ewentualnej ciąży, a kolejna dawka hormonów stanowi zagrożenie dla płodu. Nie ma więc żadnego problemu, jeśli na przykład chcesz przełożyć swój okres na po wakacjach, czy po ślubie, nie ma się czego obawiać. Ale nie decyduj o tym sama, umów się na wizytę z ginekologiem, który doradzi Ci, jaki sposób jest dla ciebie najbezpieczniejszy.