Cyfryzacja zmieniła również oblicze badań klinicznych. Jakie są praktyczne zalety tego procesu i dlaczego warto przeprowadzać badania właśnie przy użyciu takich nowoczesnych narzędzi?
Nadzór nad przebiegiem badania
Cyfryzacja procesu przeprowadzania badania klinicznego sprawiła, że zespoły badawcze mają nad nim zdecydowanie lepszą kontrolę. W praktyce oznacza to, że można na bieżąco śledzić zmiany wartości wpisów oraz wprowadzać zmiany, jeśli są one niezbędne.
Korzyścią cyfryzacji jest również tzw. data query, czyli korzystanie z mechanizmu zapytań do wpisów. Oznacza to, że użytkownicy mogą zadawać pytania do wszystkich stron zawartych w systemie. To ogromna oszczędność czasu oraz znaczące usprawnienie procesu komunikacji pomiędzy osobami zaangażowanymi w konkretne badania kliniczne.
Szybkie przygotowanie danych do analizowania
Kolejną korzyścią wynikającą z cyfryzacji badań klinicznych jest to, że dane bardzo szybko gotowe są do analizy. To ogromne ułatwienie również dla przedsiębiorstw, którym zależy na czasie, by móc jak najszybciej uzyskać wyniki badania klinicznego i w oparciu o nie budować komunikację marketingową związaną z produktem (oczywiście jeśli zostanie potwierdzona jego skuteczność).
Bezpieczeństwo
Cechą cyfryzacji jest też to, że dane zbierane podczas badania klinicznego są bezpieczne. W przypadku oprogramowania eCRF.bizTM za ochronę danych odpowiada kontrola dostępu administracyjnego przy pomocy szyfrowanych połączeń, rejestrowanie osób mających dostęp do systemu badania klinicznego, a także fizyczne oraz logiczne zabezpieczenia.
Jak doskonale widać proces cyfryzacji badań klinicznych znacznie usprawnił ich przeprowadzanie, sprawniejszy jest bowiem zarówno nadzór nad samym badaniem, jak i szybkość uzyskiwania danych płynących z analiz. Ważne jest również bezpieczeństwo, które gwarantuje oprogramowanie eCRF.bizTM , z którego korzystają zarówno firmy farmaceutyczne, jak i uczelnie oraz centra naukowe.