Antykoncepcja awaryjna jest bardzo skuteczna, jeśli zostanie przyjęta w odpowiednim czasie. Może ona zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę nawet o 75 do 89 procent, jeśli zostanie przyjęta w ciągu trzech do pięciu dni po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia.
Antykoncepcja awaryjna — jakie mity można o niej najczęściej usłyszeć?
Mit: Mam lekki okres, więc jestem pewna, że nie jestem w ciąży
Niewielkie krwawienie może rzeczywiście być lekką miesiączką, ale może to być również oznaka wczesnej ciąży.
Dzieje się tak dlatego, że gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy, na jednym z najwcześniejszych etapów ciąży, może to spowodować uwolnienie niewielkiej ilości krwi (objaw czasami nazywany krwawieniem implantacyjnym). Plamienie w ciąży zwykle rozpoczyna się około 6 do 12 dni po poczęciu.
Jeśli rozważasz zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, czekanie na krwawienie nigdy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zawsze występuje ono poza okresem skuteczności pigułki.
Należy pamiętać, że po zażyciu antykoncepcji awaryjnej następna miesiączka może być taka sama jak zwykle, ale może też być nieco inna. Przykładowo pojawi się nieco wcześniej lub później niż zwykle, a z drugiej strony krwawienie może być cięższe lub lżejsze.
Mit: Obawiam się, że antykoncepcja awaryjna może mieć skutki uboczne, więc po prostu trzymam kciuki i liczę na najlepsze
Antykoncepcja awaryjna jest bardzo bezpieczna. Nie odnotowano żadnych poważnych problemów u wszystkich osób, które zażywały ją na przestrzeni lat.
Niektóre kobiety odczuwają ból głowy lub mdłości po zażyciu pigułki dzień po. Inne pacjentki mogą skarżyć się również na to, że odczuwają zmęczenie lub zawroty głowy, a także tkliwość piersi lub ból brzucha. Wszystkie te skutki uboczne ustępują po krótkim czasie. Pamiętaj o tym, że jeśli zwymiotujesz w ciągu dwóch godzin od zażycia pigułki, najlepiej będzie, jeśli zażyjesz kolejną, gdyż to pierwsza mogła jeszcze nie zacząć działać.
Podczas rozmowy z ginekologiem, warto również zwrócić uwagę i porozmawiać o obecnie przyjmowanych lekach lub chorobach. Niektóre z nich mogą być przeciwskazaniami do zażycia tabletki dzień po, a dane leki mogą zakłócić działanie antykoncepcji awaryjnej. Szczególnie należy uważać na antybiotyki, niektóre leki na HIV lub przeciwpadaczkowe oraz ziele dziurawca. Jeśli przyjmujesz którykolwiek z tych leków i potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej, porozmawiaj o tym dokładnie ze swoim lekarzem.
Niektóre kobiety błędnie uważają, że mogą nie potrzebować antykoncepcji awaryjnej, jeśli spojrzą na swoje objawy, aby ocenić, czy zaszły w ciążę po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Nie jest to jednak dokładny sposób oceny sytuacji. Każdorazowo kiedy pacjentka ma jakiekolwiek wątpliwości, powinna wykonać test ciążowy lub odbyć wizytę u ginekologa.